Porovnejte si povinné ručení zde

Pokuty a sankce

S povinností pojištění motorového vozidla se pojí poměrně vysoké pokuty, které mohou značně znepříjemnit život. Je proto nejlepší mít své povinné ručení řádně vyřízené a zaplacené a dbát na to, abyste u sebe vždy měli jediný platný doklad, kterým je zelená karta. V případě, že byste se snad rozhodli povinnost založení zákonného pojištění ignorovat, nebo na ni zapomněli, hrozí vám peněžitá pokuta ve výši 5 000 – 40 000,-Kč. Od roku 2008, kdy došlo k novelizaci, jsou zákony na majitele vozu v tomhle ohledu podstatně přísnější. Nejenže do té doby mohla pokuta činit nanejvýš 20 000,-Kč, ale přibyl navíc zvláštní poplatek pro neplatiče. Ti musí uhradit zpětně za každý den, kdy neměli vyřízené povinné ručení příspěvek do Garančního fondu České kanceláře pojistitelů ve výši 20 – 300,-Kč.

Tím však nepříjemnosti nekončí. Nadarmo jsme nezmiňovali, že byste měli mít na cestě vždy při sobě zelenou kartu. Pokud by vás totiž zastihla silniční kontrola a vy jste ji nepředložili, můžete se dočkat nepříjemné pokuty 1500 – 3000,-Kč, zkontrolujte si také, jestli je váš doklad podepsaný.

A nakonec zmíníme pokutu až 20 000,-Kč za neodevzdání osvědčení o registraci vozu a registrační známky ve lhůtě 14 dní. To se týká případů, kdy se rozhodnete skončené pojištění vozidla již neprodloužit. Je tedy nutné vůz vyřadit z evidence.

Porovnejte si povinné ručení zde